OPTIMAR AS
Regnskap over tid
Velg et nøkkeltall og et år for å se eksakte verdier.
Mrd. NOK
Vis tallene i tabell
| År | Omsetning |
|---|---|
| 2013 | 223 098 478 NOK |
| 2014 | 228 999 564 NOK |
| 2015 | 321 659 240 NOK |
| 2016 | 592 290 000 NOK |
| 2017 | 967 307 969 NOK |
| 2018 | Ikke tilgjengelig |
| 2019 | Ikke tilgjengelig |
| 2020 | 921 871 000 NOK |
| 2021 | 883 258 000 NOK |
| 2022 | 639 674 000 NOK |
| 2023 | 444 044 000 NOK |
| 2024 | 376 144 000 NOK |
| 2025 | 477 589 000 NOK |
Kontakt
Vis på kart →Kapitalstruktur 2025
Roller9
Formål
Betjene det internasjonale markedet for fiskeforedlingsutstyr gjennom utvikling, produksjon, handel, tjenester og salg, samt å involvere seg i virksomhet i tilknytning til dette.
Kunngjøringer2
Regnskap
Faktiske poster fra offisielle årsregnskap. Vi viser bare år som består avstemming — balansen går opp og kostnadene summerer.
Hovedtall er avstemt mot Brønnøysund. Detaljlinjer er utlest fra den skannede årsrapporten og kan inneholde lesefeil. For 2024, 2022 viser vi kun hovedtall, detaljene besto ikke full kontroll.
Resultatregnskap
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sum inntekter | 477 589 | 376 144 | 444 044 | 639 674 | 883 258 | 921 871 | 967 308 | 592 290 | 321 659 | 229 000 | 223 098 |
| Sum kostnader | 525 033 | 508 938 | 535 265 | 982 128 | 906 189 | 873 329 | 875 440 | 569 053 | 355 543 | 234 199 | 206 426 |
| Driftsresultat | −47 444 | −132 794 | −91 221 | −342 454 | −22 931 | 48 543 | 91 868 | 23 236 | −33 884 | −5 200 | 16 673 |
| Sum finansinntekter | 1 687 | 10 484 | 117 655 | 25 573 | 17 861 | 1 427 | 24 592 | 14 908 | 23 875 | 6 171 | 766 |
| Sum finanskostnader | 11 335 | 34 059 | 82 463 | 11 239 | 15 312 | 40 278 | 24 280 | 5 739 | 7 769 | 3 193 | 1 037 |
| Netto finans | −9 648 | −23 575 | – | 14 334 | – | – | 312 | 9 169 | 16 106 | 2 978 | −271 |
| Resultat før skattekostnad | −57 092 | −156 369 | −56 029 | −328 120 | −20 382 | 9 692 | 92 180 | 32 405 | −17 778 | −2 221 | 16 401 |
| Årsresultat | −55 765 | −156 369 | −56 029 | −309 195 | −15 733 | 7 302 | 62 201 | 20 180 | −14 909 | −2 710 | 11 488 |
| Sum overføringer og disponeringer | −55 765 | −156 369 | – | −309 195 | – | – | 62 201 | 20 180 | −14 909 | −2 710 | 11 488 |
Balanse
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sum immaterielle eiendeler | 34 240 | 48 979 | 63 830 | 59 410 | 85 191 | 89 073 | 132 478 | 171 216 | 93 332 | 111 307 | 11 856 |
| Sum varige driftsmidler | 8 909 | 8 842 | 14 829 | 20 196 | 21 539 | 10 213 | 17 940 | 11 651 | 11 249 | 10 001 | 9 793 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 3 817 | 3 817 | 13 281 | 9 524 | 51 386 | 44 855 | 18 665 | 12 073 | 127 252 | 6 985 | 1 906 |
| Sum anleggsmidler | 46 965 | 61 638 | 91 939 | 89 131 | 158 116 | 144 141 | 169 083 | 194 940 | 231 833 | 128 293 | 23 554 |
| Sum fordringer | 147 639 | 191 194 | – | 285 713 | – | – | 344 351 | 189 053 | 71 608 | 96 344 | 50 076 |
| Sum omløpsmidler | 292 847 | 320 721 | 388 390 | 503 664 | 525 502 | 575 537 | 546 610 | 337 276 | 138 711 | 138 043 | 102 458 |
| Sum eiendeler | 339 812 | 382 358 | 480 329 | 592 795 | 683 618 | 719 678 | 715 693 | 532 215 | 370 545 | 266 335 | 126 012 |
| Sum innskutt egenkapital | 58 121 | 109 184 | – | 361 957 | – | – | 120 097 | 120 097 | 145 146 | 91 780 | 14 491 |
| Sum opptjent egenkapital | – | 0 | – | −257 626 | – | – | 41 713 | – | – | – | – |
| Sum egenkapital | 58 121 | 109 184 | 48 303 | 104 332 | 97 045 | 112 778 | 161 811 | 120 097 | 145 146 | 91 780 | 14 491 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | – | – | – | – | – | – | 19 316 | 30 447 | 8 877 | 11 746 | 4 530 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 6 389 | 4 912 | – | 9 068 | – | – | 57 011 | 66 991 | 73 952 | 37 084 | 1 199 |
| Sum langsiktig gjeld | 6 389 | 4 912 | 7 171 | 9 068 | 71 112 | 62 159 | 76 326 | 97 438 | 82 829 | 48 830 | 5 729 |
| Sum kortsiktig gjeld | 275 302 | 268 262 | 424 855 | 479 395 | 496 530 | 521 167 | 477 556 | 314 680 | 142 570 | 125 725 | 105 793 |
| Sum gjeld | 281 691 | 273 174 | 432 026 | 488 463 | 586 573 | 606 900 | 553 883 | 412 118 | 225 399 | 174 555 | 111 521 |
| Sum egenkapital og gjeld | 339 812 | 382 358 | 480 329 | 592 795 | 683 618 | 719 678 | 715 693 | 532 215 | 370 545 | 266 335 | 126 012 |
Kontantstrøm
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto kontantstrøm fra drift | – | −106 400 | −174 431 | 75 327 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Netto kontantstrøm fra investeringer | – | −4 953 | −22 507 | −20 631 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Netto kontantstrøm fra finansiering | – | 97 742 | 133 671 | 12 291 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Netto endring i likvider | – | −13 611 | −63 266 | 66 987 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Likvider ved periodens slutt | – | 32 270 | 45 881 | 109 147 | 0 | – | – | – | – | – | – |
Konsernregnskap (2016)
Konsoliderte tall, morselskap inkludert datterselskaper.
Resultatregnskap
| Beløp i 1 000 kr | 2016 |
|---|---|
| Sum inntekter | 647 670 |
| Sum kostnader | 616 546 |
| Driftsresultat | 31 124 |
| Sum finansinntekter | 2 619 |
| Sum finanskostnader | 5 723 |
| Netto finans | −3 104 |
| Resultat før skattekostnad | 28 020 |
| Årsresultat | 13 661 |
| Sum overføringer og disponeringer | 13 661 |
Balanse
| Beløp i 1 000 kr | 2016 |
|---|---|
| Sum immaterielle eiendeler | 171 216 |
| Sum varige driftsmidler | 21 019 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 150 |
| Sum anleggsmidler | 192 385 |
| Sum fordringer | 197 570 |
| Sum omløpsmidler | 360 403 |
| Sum eiendeler | 552 788 |
| Sum innskutt egenkapital | 128 171 |
| Sum egenkapital | 128 171 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | 30 413 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 66 991 |
| Sum langsiktig gjeld | 97 404 |
| Sum kortsiktig gjeld | 327 213 |
| Sum gjeld | 424 618 |
| Sum egenkapital og gjeld | 552 788 |
Dette er hovedtallene. Logg inn for hele oppstillingen med alle poster, noter og revisjonsberetning.
Last ned årsregnskap
Offisiell PDF fra Brønnøysundregistrene — komplett oppstilling, noter og revisjonsberetning.
Nøkkeltall
Marginer, soliditet, likviditet og vekst — regnet deterministisk av regnskapstallene. Ingen antagelser.
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Driftsmargin | −9,9 % | −35,3 % | −20,5 % | −53,5 % | −2,6 % | 5,3 % | 9,5 % | 3,9 % | −10,5 % | −2,3 % | 7,5 % |
| Resultatmargin | −11,7 % | −41,6 % | −12,6 % | −48,3 % | −1,8 % | 0,8 % | 6,4 % | 3,4 % | −4,6 % | −1,2 % | 5,1 % |
| Bruttomargin | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,06 | 1,2 | 0,91 | 1,05 | 1,06 | 1,1 | 1,14 | 1,07 | 0,97 | 1,1 | 0,97 |
| Gjeldsgrad | 4,85 | 2,5 | 8,94 | 4,68 | 6,04 | 5,38 | 3,42 | 3,43 | 1,55 | 1,9 | 7,7 |
| Egenkapitalrentabilitet | −96 % | −143,2 % | −116 % | −296,4 % | −16,2 % | 6,5 % | 38,4 % | 16,8 % | −10,3 % | −2,9 % | 79,3 % |
| Lønnsandel | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundefordringer (dager) | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsetningsvekst | 27 % | −15,3 % | −30,6 % | −27,6 % | −4,2 % | – | 63,3 % | 84,1 % | 40,5 % | 2,6 % | – |
| Arbeidskapital | 17,5 mill kr | 52,5 mill kr | −36,5 mill kr | 24,3 mill kr | 29 mill kr | 54,4 mill kr | 69,1 mill kr | 22,6 mill kr | −3,9 mill kr | 12,3 mill kr | −3,3 mill kr |
Bemanning og rekruttering
Nettverk
Pek for detaljer, klikk for å åpne og dra for å flytte. Ctrl og rulling zoomer.Trykk på en node for detaljer, og trykk igjen for å åpne.
Roller9
Underenheter (3)
Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · VALDERØYA | 159 ans. |
Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · SKODJE | 10 ans. |
Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri · STRANDA | 9 ans. |
Selger du til selskaper som OPTIMAR AS?
Bygg ringelister av lignende selskaper, finn beslutningstakeren og bli varslet når et signal — nyansettelse, tilskudd, kontrakt — endrer timingen.