ARCHER AS
Regnskap over tid
Velg et nøkkeltall og et år for å se eksakte verdier.
Mrd. NOK
Vis tallene i tabell
| År | Omsetning |
|---|---|
| 2011 | 3 283 363 000 NOK |
| 2012 | Ikke tilgjengelig |
| 2013 | 2 685 755 086 NOK |
| 2014 | Ikke tilgjengelig |
| 2015 | 2 438 860 398 NOK |
| 2016 | Ikke tilgjengelig |
| 2017 | 1 938 395 886 NOK |
| 2018 | 2 477 211 499 NOK |
| 2019 | 3 564 625 760 NOK |
| 2020 | Ikke tilgjengelig |
| 2021 | 4 052 499 296 NOK |
| 2022 | 5 072 043 309 NOK |
| 2023 | 5 856 957 321 NOK |
| 2024 | 5 845 456 459 NOK |
| 2025 | 4 216 813 758 NOK |
Kontakt
Kapitalstruktur 2025
Roller9
Formål
Eie og drive oljeboringsrigger og borefartøyer samt konsulenttjenester forbundet med dette, delta i undersøkelser etter og utvinning av olje eller gass, delta i andre virksomheter forbundet med dette, og å stille garantier og/eller stille sine eiendeler som sikkerhet for tredjemanns gjeld. Selskapets formål omfatter dessuten skipsfart og deltakelse i virksomheter forbundet hermed.
Kunngjøringer3
Regnskap
Faktiske poster fra offisielle årsregnskap. Vi viser bare år som består avstemming — balansen går opp og kostnadene summerer.
Hovedtall er avstemt mot Brønnøysund. Detaljlinjer er utlest fra den skannede årsrapporten og kan inneholde lesefeil.
Resultatregnskap
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2015 | 2013 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sum inntekter | 4 216 814 | 5 845 456 | 5 856 957 | 5 072 043 | 4 052 499 | 3 564 626 | 2 477 211 | 1 938 396 | 2 438 860 | 2 685 755 | 3 283 363 |
| Sum kostnader | 3 984 958 | 5 609 544 | 5 542 588 | 4 765 216 | 3 841 881 | 3 479 723 | 2 487 697 | 2 033 652 | 2 390 309 | 2 549 261 | 3 004 224 |
| Driftsresultat | 231 855 | 235 912 | 314 369 | 306 827 | 210 618 | 84 903 | −10 486 | −95 256 | 48 552 | 136 494 | 279 139 |
| Sum finansinntekter | 32 306 | 73 513 | 32 855 | 28 421 | 9 500 | 16 391 | 66 305 | 46 589 | 75 271 | 24 888 | 75 481 |
| Sum finanskostnader | 96 797 | 131 316 | 69 321 | 57 756 | 44 368 | 29 068 | 76 185 | 56 151 | 223 667 | 76 308 | 99 220 |
| Netto finans | −64 492 | −57 803 | −36 466 | −29 335 | −34 868 | −12 676 | −9 881 | −9 562 | −148 396 | −51 420 | −23 739 |
| Resultat før skattekostnad | 167 364 | 178 109 | 277 903 | 277 491 | 175 750 | 72 227 | −20 366 | −104 818 | −99 844 | 85 074 | 255 400 |
| Årsresultat | 139 453 | 120 276 | 198 776 | 218 686 | 137 297 | 57 312 | −18 629 | −86 576 | −82 950 | 59 641 | 183 821 |
| Sum overføringer og disponeringer | 139 453 | 120 276 | 198 776 | 218 686 | 137 297 | 57 312 | −18 629 | −86 576 | −82 950 | 59 641 | 183 821 |
Balanse
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2015 | 2013 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sum immaterielle eiendeler | 37 901 | 19 580 | 16 893 | 75 044 | 60 482 | 59 254 | 80 569 | 85 034 | 70 456 | 41 912 | 47 798 |
| Sum varige driftsmidler | 536 569 | 387 780 | 392 298 | 387 748 | 339 621 | 160 807 | 175 013 | 155 372 | 230 362 | 242 169 | 214 127 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 751 | 24 228 | 98 164 | 103 048 | 14 370 | 28 940 | 20 076 | 31 633 | 7 159 | 2 993 | – |
| Sum anleggsmidler | 575 221 | 431 588 | 507 356 | 565 840 | 414 472 | 249 001 | 275 657 | 272 038 | 307 976 | 287 074 | 261 925 |
| Sum fordringer | 1 225 999 | 1 394 533 | 1 283 235 | 787 740 | 973 334 | 761 265 | 600 739 | 450 672 | 584 713 | 663 687 | 1 387 370 |
| Sum omløpsmidler | 1 249 299 | 1 425 611 | 1 340 470 | 1 137 141 | 1 078 942 | 841 017 | 672 535 | 499 866 | 634 745 | 719 392 | 1 453 136 |
| Sum eiendeler | 1 824 520 | 1 857 199 | 1 847 826 | 1 702 981 | 1 493 414 | 1 090 019 | 948 192 | 771 904 | 942 721 | 1 006 466 | 1 715 061 |
| Sum innskutt egenkapital | 325 609 | 244 372 | 244 372 | 244 398 | 150 373 | 120 423 | 186 217 | 186 217 | 121 084 | 63 328 | 61 484 |
| Sum opptjent egenkapital | 161 395 | 77 152 | 190 590 | 91 000 | 0 | – | −123 137 | −104 508 | 33 587 | 137 846 | 469 015 |
| Sum egenkapital | 487 004 | 321 524 | 434 963 | 335 399 | 150 373 | 120 423 | 63 081 | 81 709 | 154 672 | 201 174 | 530 499 |
| Sum avsetninger for forpliktelser | – | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | 68 044 | 103 516 | 129 807 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 149 084 | 173 930 | 154 345 | 232 591 | 194 925 | 66 009 | 115 324 | 147 387 | 256 345 | – | – |
| Sum langsiktig gjeld | 149 084 | 173 930 | 154 345 | 232 591 | 194 925 | 66 009 | 115 324 | 147 387 | 324 389 | 103 516 | 129 807 |
| Sum kortsiktig gjeld | 1 188 433 | 1 361 745 | 1 258 519 | 1 134 991 | 1 148 116 | 903 587 | 769 788 | 542 808 | 463 661 | 701 776 | 1 054 755 |
| Sum gjeld | 1 337 516 | 1 535 675 | 1 412 863 | 1 367 582 | 1 343 041 | 969 596 | 885 112 | 690 195 | 788 050 | 805 292 | 1 184 562 |
| Sum egenkapital og gjeld | 1 824 520 | 1 857 199 | 1 847 826 | 1 702 981 | 1 493 414 | 1 090 019 | 948 192 | 771 904 | 942 721 | 1 006 466 | 1 715 061 |
Kontantstrøm
| Beløp i 1 000 kr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2015 | 2013 | 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Netto kontantstrøm fra drift | – | 491 239 | 512 089 | 284 486 | 100 003 | – | – | – | – | – | – |
| Netto kontantstrøm fra investeringer | – | −386 540 | −592 983 | −147 021 | −55 962 | – | – | – | – | – | – |
| Netto kontantstrøm fra finansiering | – | −144 166 | −208 339 | 47 245 | −29 027 | – | – | – | – | – | – |
| Netto endring i likvider | – | −39 466 | −289 232 | 184 710 | 15 014 | – | – | – | – | – | – |
| Likvider ved periodens slutt | – | 9 061 | 48 528 | 337 760 | 97 669 | – | – | – | – | – | – |
Konsernregnskap (2020)
Konsoliderte tall, morselskap inkludert datterselskaper.
Resultatregnskap
| Beløp i 1 000 kr | 2020 |
|---|---|
| Sum inntekter | 824 000 |
| Sum kostnader | 804 339 |
| Driftsresultat | 19 661 |
| Sum finansinntekter | 38 000 |
| Sum finanskostnader | 65 000 |
| Netto finans | −27 000 |
| Resultat før skattekostnad | −7 339 |
| Årsresultat | −7 500 |
| Sum resultatkomponenter for IFRS-foretak | 77 000 |
| Totalresultat | 69 500 |
Balanse
| Beløp i 1 000 kr | 2020 |
|---|---|
| Sum immaterielle eiendeler | 172 700 |
| Sum varige driftsmidler | 339 200 |
| Sum finansielle anleggsmidler | 13 600 |
| Sum anleggsmidler | 525 500 |
| Sum fordringer | 245 000 |
| Sum omløpsmidler | 319 800 |
| Sum eiendeler | 845 300 |
| Sum innskutt egenkapital | 929 100 |
| Sum opptjent egenkapital | −1 574 200 |
| Sum egenkapital | 109 100 |
| Sum annen langsiktig gjeld | 606 900 |
| Sum langsiktig gjeld | 606 900 |
| Sum kortsiktig gjeld | 129 300 |
| Sum gjeld | 736 200 |
| Sum egenkapital og gjeld | 845 300 |
Kontantstrøm
| Beløp i 1 000 kr | 2020 |
|---|---|
| Netto kontantstrøm fra drift | 70 000 |
| Netto kontantstrøm fra investeringer | −31 500 |
| Netto kontantstrøm fra finansiering | −29 000 |
| Netto endring i likvider | 9 500 |
| Likvider ved periodens slutt | 53 600 |
Dette er hovedtallene. Logg inn for hele oppstillingen med alle poster, noter og revisjonsberetning.
Last ned årsregnskap
Offisiell PDF fra Brønnøysundregistrene — komplett oppstilling, noter og revisjonsberetning.
Nøkkeltall
Marginer, soliditet, likviditet og vekst — regnet deterministisk av regnskapstallene. Ingen antagelser.
| 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 | 2017 | 2015 | 2013 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Driftsmargin | 5,5 % | 4 % | 5,4 % | 6,1 % | 5,2 % | 2,4 % | −0,4 % | −4,9 % | 2 % | 5,1 % | 8,5 % |
| Resultatmargin | 3,3 % | 2,1 % | 3,4 % | 4,3 % | 3,4 % | 1,6 % | −0,8 % | −4,5 % | −3,4 % | 2,2 % | 5,6 % |
| Bruttomargin | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,05 | 1,05 | 1,07 | 1 | 0,94 | 0,93 | 0,87 | 0,92 | 1,37 | 1,03 | 1,38 |
| Gjeldsgrad | 2,75 | 4,78 | 3,25 | 4,08 | 8,93 | 8,05 | 14,03 | 8,45 | 5,1 | 4 | 2,23 |
| Egenkapitalrentabilitet | 28,6 % | 37,4 % | 45,7 % | 65,2 % | 91,3 % | 47,6 % | −29,5 % | −106 % | −53,6 % | 29,7 % | 34,7 % |
| Lønnsandel | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundefordringer (dager) | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsetningsvekst | −27,9 % | −0,2 % | 15,5 % | 25,2 % | – | 43,9 % | 27,8 % | – | – | – | – |
| Arbeidskapital | 60,9 mill kr | 63,9 mill kr | 82 mill kr | 2,2 mill kr | −69,2 mill kr | −62,6 mill kr | −97,3 mill kr | −42,9 mill kr | 171,1 mill kr | 17,6 mill kr | 398,4 mill kr |
Bemanning og rekruttering
Nettverk
Pek for detaljer, klikk for å åpne og dra for å flytte. Ctrl og rulling zoomer.Trykk på en node for detaljer, og trykk igjen for å åpne.
Roller9
Underenheter (2)
Annen teknisk konsulentvirksomhet · NESTTUN | |
Boretjenester tilknyttet utvinning av råolje og naturgass · SANDNES | 1235 ans. |
Selger du til selskaper som ARCHER AS?
Bygg ringelister av lignende selskaper, finn beslutningstakeren og bli varslet når et signal — nyansettelse, tilskudd, kontrakt — endrer timingen.